Něco z historie
- Rodinný pivovar Hodonínský vojáček se nachází v prostoru bývalé tabáčky Hodonín.
- Historie areálu je úctyhodně dlouhá. Celý areál je vybudován na pozůstatcích bývalého hodonínského hradu, jehož počátku sahají až do poloviny 12. století.
- Po zániku Velkomoravské říše, kdy se Slovensko připojuje k Uhrám, se na strategicky důležitých místech budovaly nové hrady. Jedním z nich byl i hrad Hodonín, který byl zbudován při významné obchodní cestě z českého státu do Uher.
- První prokazatelná písemná zmínka o hodonínském hradu pochází z roku 1169, kdy je v listině olomouckého knížete Fridricha (Bedřicha) mezi svědky uveden hodonínský kastelán Tvrdiše.
- Na podnět královny Konstancie Uherské, manželky Přemysle Otakara I., byl ve 30. letech 13. století tehdejší románsko-gotický hrad celkově přestavěn na hrad kamenný. Přestavba hrad plošně rozšířila a lépe opevnila.
- Roku 1464 je hrad s celým městem zastaven Janu Kunovi z Kunštátu a Boleradic. Husitské války a pohusitská anarchie se na stavu hradu výrazně podepsaly, proto byl nový majitel roku 1466 přinucen zahájit rozsáhlé a nákladné opravy. Ty však z finančních důvodů nemohl dokončit a až po roce 1504 jeho synovec a nástupce Heralt Kuna pokračoval s důkladnou přestavbou hradu v pozdně gotickém stylu. Stavba byla definitivně dokončena až za vlády pánů z Lipé. Na iniciátora přestavby hradu upomíná kamenný erb pánů z Kunštátu, vytvořený někdy kolem roku 1465. Původně byl umístěn na portálu hradu a dnes se nachází v areálů bývalé tabákové továrny.
- V roce 1511 odkoupil Hodonín za 10 000 zlatých pro svého svěřence a budoucího manžela jeho jediné dcery Bohunky Jindřicha z Lipé Vilém z Pernštejna. K výraznějším stavebním úpravám dochází až za společné vlády vnuků Jindřicha z Lipé, tedy Pertolda V., Viléma a Čeňka V. z Lipé, kteří měli Hodonín v držení až do roku 1594. V době jejich vlády byl hodonínský hrad přestavěn podle vzoru sídla jejich otce Jana III. z Lipé v Moravském Krumlově na čtyřkřídlový renesanční zámek s arkádami, jehož půdorys měl podobu čtyřúhelníku Kolem zámku zůstalo zachováno původní hradní opevnění, jeho důležitou součástí byla vedlejší ramena řeky Moravy.
- V roce 1614 koupil zámek Zdeněk Žampach ze Žampachu a Potštejna. V roce 1639 Hodonín zdědil jeho syn Hrabě Jindřich Burian Žampach ze Žampachu a Potštejna. Za jeho vlády dochází k významným úpravám vzhledu hodonínského zámku. V roce 1642 tak byla konečně dostavěna a zastřešena horní část věže zámku a zároveň bylo vybudováno přízemí dnešního zámečku (sídla Masarykova muzea).
- Vdova po Jindřichu Burianovi – Anna Kateřina Jakardovská ze Sudic se v roce 1650 znovu provdala za hraběte Fridicha z Oppersdorfu a Dubu a Frýdštejně, který pokračoval po Annině bývalém manželovi ve stavebních úpravách hodonínského zámku. Zatímco zadní část si udržela starobylý ráz z doby pánů z Kunštátu a pánů z Lipé, přední renesanční část byla během stavebních úprav hraběte částečně zbarokizována. V roce 1691 se hrabě Bedřich z Oppersdorfu rozhodl hodonínské hrabství odprodat.
- Novým majitelem Hodonína se stal kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. Jelikož neměl mužského dědice, rozdělil Hodonín mezi své dvě dcery Marii Antonii a Marii Alžbětu. Mladší Marie Antonie následně sestřin díl odkoupila a Hodonín opět scelila. V roce 1744 dokončila barokizaci hodonínského zámku. Nechala strhnout původní zchátralou zámeckou věžičku a na jejím místě nechala postavit novou, vysokou hlásnou věž s robustní barokní helmicí. Byla přebudována také hlavní fasáda a vznikl zde i honosný portál. Zámek měl po přestavbě vysokou hlavní věž, dva gotické a dva renesanční jednopatrové trakty, dvě nádvoří, vnitřní obranný příkop s mostem a před příkopem vnější bránu s padacím mostem přes vedlejší rameno řeky Moravy.
- V říjnu 1750 zděfil město a panství syn Marie Antonie z prvního manželství Josef hrabě Czobor do Szent Mihály. Panství bohužel tak zadlužil, že muselo být dáno do konkurzu. V něm bylo panství roku 1762 vykoupeno manželem císařovny Marie Terezie Františkem Štěpánem Lotrinským.
- V roce 1787 byl zámek přebudován na tabákovou továrnu. Po požáru v roce 1802 byl polozpustlý zámek zčásti stržen a po sérii přestaveb postupně ztratil svůj původní ráz. Poslední trakt byl stržen v roce 1914. Z původního hradu zbyly pouze již dříve zmiňovaný kamenný erb pánů z Kunštátu z doby kolem roku 1465 a pozůstatky ve sklepích a hospodářských budovách naproti továrny.
- V roce 1851 se započala výroba doutníků a žvýkacího tabáku. V 60. letech přešel na ruční výrobu cigaret a od roku 1872 strojově podle zkušeností z Krakova. V roce 1902 byla zastavena výroba šňupavého tabáku a výroba se soustředila pouze na produkci cigaret.
- Po roce 1945 se stala bývalá továrna na tabák součástí Československého tabákového průmyslu a po privatizaci v 90tých letech dvacátého století součástí Philip Morris Česká repulika.
- V roce 2006 byl celý objekt, rozprostírající se na cca 6 ha plochy odprodán privátní společnosti. www.skladyhodonin.cz
- Od roku 2012 v jedné z historických budov sídlí naše firma, která zde v roce 2013 zbudovala rodinný pivovar a od roku 2014 v něm vaří pivo.
O vaření piva v Hodoníně